कतारलाई मन्दीको डर : विश्वकप हुने बेलासम्म महामारीले पुगेको मानवीय क्षति कम भइसक्ने

दोहा। कतारको विश्वकप आयोजकले कोरोना भाइरस संक्रमणको महामारीका कारण हुने मन्दीले सन् २०२२ मा हुने विश्वकप प्रतियोगितामा समर्थकलाई आफ्नो देशको यात्रा गर्न आर्थिक रूपमा गाह्रो हुने अनुमान गरेको छ ।

कोरोनाको महामारी र यसलाई रोक्न लागू गरिएको कडा र लामो लकडाउनका कारण धेरै देश ऐतिहासिक आर्थिक मन्दीमा जानसक्ने अनुमान गरिएको छ ।

विश्वकप आयोजक कमिटीमा महासचिव हसन अल थवाडीले बिहीबार मिडियासँगको कुराकानीमा भनेका छन्, ‘अहिले नै हामी कस्तो प्रकारको आर्थिक मन्दी छाउने हो भन्न सक्दैनौं । तर विश्व अर्थव्यवस्थालाई लिएर चिन्ता गर्नुपर्ने अवस्था भने छ । विश्वकपका बेला विदेशी फुटबलप्रेमीलाई कतारको भ्रमण गर्न आर्थिक कठिनाइ हुन सक्नेछ ।’

महामारीकै कारण युरोपेली च्याम्पियनसिप एक वर्ष पछाडि २०२१ सारिसकेको छ । तय कार्यक्रमअनुसार यो प्रतियोगिता अर्को महिना हुनुपर्ने हो । महामारीले निर्माण कार्य बिथोले पनि विश्वकपका लागि प्रयोग हुने ८ रंगशालामध्ये ६ यो वर्षको अन्त्यसम्म पूर्णतः बनिसक्ने अनुमान छ । अबको विश्वकप सन् २०२२ को नोभेम्बर डिसेम्बरमा हुनेछ ।

विश्वकप जुन–जुलाईमा हुने गरे पनि कतारमा हुने गर्मीका कारण पछाडि सारिएको हो । यसको अर्थ कतारले विश्वकप आयोजनाका लागि केही महिनाको थप समय तयारीलाई पाउने छ । त्यतिबेलासम्म अन्तर्राष्ट्रिय हवाई उडान पनि पूर्णतः खुलिसक्ने विश्वास छ । थवाडीले भनेका छन्, ‘विश्वकप हुने बेलासम्म मलाई विश्वास छ, महामारीले पुगेको मानवीय क्षति कम भइसक्नेछ ।’

उनले थपेका छन्, ‘महामारीपछि विश्वकप नै सबैका लागि एकजुट हुने र खुसियाली मनाउन सबैभन्दा ठूलो अवसर हुनेछ ।’ कतारले विश्वकप आयोजना हुने समयसम्म आफ्नो देशमा यात्रा गर्ने खर्च पनि समर्थकले बेहोर्न सक्ने अवस्थामा पुग्ने विश्वास छ । तर पेट्रोलियन पदार्थको धनी कतार आफैं पनि महामारीका कारण आर्थिक समस्यातर्फ धकेलिएको छ ।

विश्वकपको प्रायोजक रहेको र सरकारी स्वामित्वको कतार एयरवेजले समेत आफ्ना कर्मचारी कटौती गर्ने निर्णय गर्दै विश्व उड्डयन क्षेत्र नराम्रोसँग प्रभावित रहेकोमा आफूमात्र अपवाद नरहेको जनाइसकेको छ । थवाडीले भने, ‘विदेशी पाहुनालाई कसरी कतार आउन सजिलो हुनेछ, त्यसबारे हामीले योजना बनाउनेछौं ।’

बहराइन, इजिप्ट, साउदी अरेबिया र यूएईले तीन वर्षदेखि गर्दै आएको आर्थिक नाकाबन्दीका कारण पनि कतारलाई आर्थिक रूपमा गाह्रो भएको छ । ती देशले लगाएको विभिन्न आरोपको भने कतारले अस्वीकार गर्दै आएको छ । कतारले त्यस आर्थिक नाकाबन्दीले आफ्नो विश्वकप तयारीमा कुनै बाधा नपुग्ने जनाएको छ ।

भर्खरै प्रकाशित

नासालाई मंगल ग्रहमा दोस्रो सफलता : मंगल ग्रहमा पहिलो पटक…

एजेन्सी, ९ बैशाख । अमेरिकी अन्तरिक्ष निकाय नासालाई मंगल ग्रहमा दोस्रो सफलता हात परेको छ । नासाले मंगल ग्रहमा पठाएको पर्सिभेरेन्स नामक यानमा रहेको एक…

चौबीस घण्टामा ९ वर्षमुनिका ५१ बालबालिका संक्रमित

काठमाडौं । पछिल्लो चौबीस घण्टामा ९ वर्षमुनिका ५१ जना बालबालिका र १९ वर्षसम्मका १८८ किशोर किशोरी संक्रमित भएका छन् । थपिएका संक्रमितमध्ये २० देखि २९…

अर्को व्यवस्था नभएसम्मका लागि पशुपति दर्शनमा रोक

काठमाडौँ । पशुपति क्षेत्र विकास कोषले अर्को व्यवस्था नभएसम्मका निम्ति सर्वसाधारणका लागि पशुपतिनाथ दर्शनमा रोक लगाएको छ । कोरोना भाइरस फैलिन नदिन उक्त निर्णय गरेको…

आकाशबाट प्लास्टिकको वर्षा

मानिसले पृथ्वीलाई प्रदूषित बनायो । आकाश बाँकी थियो । तर, अब नयाँ शोधले के देखाएको छ भने मनुष्यले आकाश पनि बाँकी राखेका छैनन् । आकाश…

माधव नेपालप्रति संकेतगर्दै ओलीले भने, गल्ती महसुस गरेर आए पार्टीमा…

नेकपा एमालेका अध्यक्षसमेत रहेका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले गल्ती महसुस गरेर आए पार्टीमा काम गर्ने अवसर दिइने बताएका छन्। पार्टीमा समानान्तर गतिविधि अगाडि बढाइरहेका नेता…