नेपाल कसैको इसारामा चल्दैन, भारतीय सेना प्रमुखको भनाइ गलत छ : हृदयश त्रिपाठी

काठमाडौँ । संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासनमन्त्री हृदयश त्रिपाठीले नेपाल—भारत सीमाका सम्बन्धमा भारतीय सेना प्रमुखले दिएको भनिएको अभिव्यक्ति आधिकारिक भए त्यो गलत भएको बताउनुभएको छ । उहाँले नेपाल सरकार सीमा विवादका सम्बन्धमा कसैको इसारामा नचलेको भन्दै नेपालले वार्ता माफर्त नै समस्याको निकास निकाल्ने बताउनुभयो ।

भारतीय सेना प्रमुख मनोज मुकुन्द नरवणेले नेपालले ‘अरु कसैको इसारामा’ पिथौरागढ–लिपुलेक सडकको विरोध गरेको आरोप लगाएको समाचार बाहिरएपछि मन्त्री त्रिपाठीले यस्तो प्रतिक्रिया दिनुभएको हो । नेपाली रेडियो नेटवर्कको नेपाली बहशमा पत्रकार ऋषि धमलासँग कुरागर्दै त्रिपाठीले भारतीय सेना प्रमुख जस्तो पदमा भएको व्यक्तिले सीमा सम्बन्धमा नेपालले गरिरहेको विरोधमा चीनको हात रहेको भन्ने भनाई गलत भएको बताउनुभयो ।

उहाँले भारतसँग नेपालको धेरै ठाउँमा सीमा जोडिएको भन्दै सीमा सुरक्षा र मिचिएको भूभाग फिर्ता गर्ने विषयमा भारत सरकारसँग कुटनीतिक पहल भइरहेको जानकारी दिनुभयो । सरकारले शुक्रवार सार्वजनिक गरेने नीति तथा कार्यक्रममा लिम्पयाधुरा, लिपुलेक र कालापानीलाई समेटेर नयाँ नक्सा जारी गर्ने घोषणा गरिसकेको छ ।

मन्त्री त्रिपाठीले भन्नुभयो,‘भारतसँंग बार्ताबाटै सीमा समस्या सल्टाउछौँ । भारतीय सेनाध्यक्षले भनेको कुरा सत्य हो भने त्यो गलत भयो । यो सीमा विवाद कसैको इसारामा निकालिएको हैन । हाम्रो भूमिका विषयमा हामी कुरा गर्छौ । चीनको इसारामा नेपाल सरकार नाचेको छैन् । आन्दोलनले भूमि फिर्ता आउदैन । कूटनीतिक र राजनीतिक वार्ताबाट मात्रै भूमि फिर्ता ल्याउनुपर्छ’ ।

उहाँले सरकारले ल्याएको नीति तथा कार्यक्रम वास्तविक भएको र कोरोनालाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेको बताउनुभयो । अहिले पनि ६५ प्रतिशत जनता कृषिमा आधारित रहेकाले कृषिलाई प्रधामिकता दिएको भन्दै त्रिपाठीले नेपालको कुल जीडीपीमा समेत २७ प्रतिशत कृषिको योगदान रहेको र कोरोनाले गर्दा सरकारका प्राथकिमताहरु पनि परिवर्तन भएको भनाई राख्नुभयो ।

मन्त्री त्रिपाठीले मेलम्ची, निजगढ र पोखरा विमानस्थल जस्ता केही महत्वपूर्ण र सम्पन्न हुन लागेका आयोजनाहरुलाई परम्परा भन्न नमिल्ने भन्दै केहिलाई निरन्तरता दिएको बताउनुभयो । अहिले जीवन जोगाउने र जनजीनव चलाउने गरी नीति तथा कार्यक्रम आएको दावी गर्दै उहाँले लामो भयो भनेर विरोध गर्नुको अर्थ नभएको र अर्थतन्त्रमा परेको प्रभावले सवै क्षेत्रलाई हानेको बताउनुभयो ।

उहाँले भन्नुभयो,‘रोजगारीमा चुनौती देखिएको छ त्यसैले कृषिलाई पुन परिभासित गरिएको हो । स्वास्थ्य संरचनाहरु पहिले बन्न सकेनन् । पहिले स्वास्थ्य क्षेत्रमा संरचना बनाउन सकेको भए अहिले यो सम्सया आउने थिएन । नीति र कार्यक्रममा एक तिहाई कृषिलाई प्राथमिकता दिएको हो । जे सामथ्र्य थियो त्यसमा यो सरकारले थपिरहेको छ । जनताको जिवन जोगाउन जे पर्छ त्यो सरकारले गर्छ’ ।

भर्खरै प्रकाशित

विप्लवको सुरक्षामा इन्स्पेक्टरको कमान्डमा अगुवा गाडीसहित १० जना प्रहरी

गृह मन्त्रालयले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका महासचिव नेत्र विक्रम चन्द ‘विप्लव’ को सुरक्षाको लागि प्रहरी निरीक्षक(इन्स्पेक्टर)सहित १० जनाको टोली खटाएको छ। गत शुक्रबार सार्वजनिक भएका विप्लव…

अंकमाल गर्दै विदा भए एमाले-माओवादी

धरान । सर्वोच्च अदालतले साविक एमाले र माओवादी केन्द्रलाई एथावतको फैसला सुनाएपछि सुनसरीका विभिन्न स्थानमा नेकपाको बोर्ड हटाएर एमालेको बोर्ड राखिएको छ । मंगलबार नेकपाको…

राष्ट्रपतिले दिइन् मुस्कान खातुनलाई बधाई

वीरगन्जकी छपकैयाकी मुस्कान खातुनले अमेरिकी विदेश मन्त्रालय दिने अवार्ड जितेपछि राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले बधाई दिएकी छन्। १५ वर्षीया खातुनले विदेश मन्त्रालयले दिने यस वर्षको ‘इन्टरनेसनल…

‘मैले कोरेकै गोरेटोमा आइपुगे भन्दै’ विप्लवको नाम लिएर यस्तो भने…

नेकपा प्रचण्ड–माधव समूहका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले आफ्नो पार्टी (टिम) मा स्वागत गर्न चाहेको र आउनैपर्ने बताएका छन् । शनिबार पेरिसडाडाँमा आयोजित पार्टी समायोजन तथा…

केपी ओली एकदमै गन्हाउने कुहिएको अण्डा, त्यसलाई गाडिन्छ या जलाइन्छ…

नेकपा अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले कम्युनिष्टहरू एकदमै राम्रा पनि हुने र ती बिग्रिन थाले भने कुहिएको अण्डा हुने बताएका छन्। अहिले प्रधानमन्त्री त्यही कुहिएको अण्डा भएको…