चिनियाँ शैली पछ्याउँदै जनार्दन शर्माको अगुवाईमा बन्यो दश दिनमै सुविधासम्पन्न अस्पताल

केही समयअघि चीनको बुहानमा दश दिनमा हजार शैयाको अस्पताल बनेको समाचार भाइरल भएको थियो । यता नेपालमा पनि त्यही शैली पछ्याउँदै रुकुमपश्चिमको आठबीसकोट नगरपालिकाले दश दिनमा १४ शैयाको सुविधासम्पन्न अस्पताल तयार गरेको छ ।

शुरुमा १२ शैयाका लागि बनाइएको अस्पताल १४ शैयाको बनेको छ भने आवश्यक परे बीस शैयाको बनाउन सकिने आठबीसकोट नगरपालिकाका प्रमुख गोरखबहादुर केसीले जानकारी दिनुभयो ।

हाल कोरोना संक्रमणका विरामी भेटिए राख्नका लागि आइसोलेशन अस्पतालको रुपमा स्थापना गरिएको भए पनि दीर्घकालीनरुपमा यसलाई आठबीसकोट नगर अस्पतालको सरुवा रोग शाखा राखिने छ । आठबीसकोट नगरपालिकाले यसअघि नै २५ शैयाको नगर अस्पतालमा सञ्चालनमा ल्याइसकेको छ ।

स्थानीय श्रम र स्रोत साधनको परिचालन गर्दै चैत २५ गते निर्माण शुरु गरिएको थियो । वैशाख ४ गते दश दिन अर्थात २४० घण्टामा न्यूनतम असी जनाले झण्डै ८ हजार घण्टा काम गरेका छन् । दिनराति गरेर काम गरिएको थियो । भवन निर्माण, काठ, टायल, प्लाष्टर, विद्युतीकरण आदिको काम एकैसाथ अघि बढाइएकाले पनि दश दिनमै निर्माण सम्पन्न गर्न संभव भएको हो ।

कूल ८९ लाखको लागतमा भवन निर्माण गरिएकोमा ७५ लाख बजेट खर्च भएको छ भने बाँकी १४ लाख बरारको स्थानीयले श्रमदान गरेको प्रमुख केसीले जानकारी दिनुभयो । पूर्वमन्त्री एवं रुकुमपश्चिमका प्रतिनिधिसभा सदस्य जनार्दन शर्मा ‘प्रभाकर’को योजना र प्रत्यक्ष संरक्षणमा भएको अस्पताल निर्माणमा उहाँले पनि एक घण्टा श्रमदान गर्नुभएको थियो ।

‘सबैले आ–आफ्नो अनुकूलतामा श्रमदान गरौं भन्ने नीतिअनुसार उहाँ (प्रभाकर)ले पनि एक घण्टा श्रमदान गर्नुभयो’– प्रमुख केसीले भन्नुभयो । प्रभाकरले ३१ देखि ३२ औं घण्टासम्म श्रमदान गर्नुभएको थियो ।

यो अस्पतालमा यही वैशाख १८ गतेदेखि सेवा शुरु गर्ने तयारी गरिएको छ । यद्यपि अहिलेसम्म यो पालिकामा कोरोनाका आशंकित विरामी एक जना पनि छैनन् ।

भवन निर्माणको काम सबै सकिए पनि समय भएकाले डबल पेन्टिङ, फिनिसिङलगायतका काम भने भइरहेका छन् । यसको प्रत्यक्ष नेतृत्व लिएर नगर प्रमुख आफैले पनि काम गरिरहनुभएको छभने पालिकामा रहेका श्रम सहकारीहरुले सहयोग गरिरहेका छन् ।

‘निर्माणको काम त हाम्रो आफ्नै निर्देशनमा भयो तर श्रम सहकारीहरुले कसैले जनशक्ति उपलब्ध गराएर सहयोग गरिरहेका छन्’– उहाँले भन्नुभयो ।

दश दिनमै यति ठूलो पक्की भवन स्थानीय जनताकै सहभागितामा निर्माण गरिएको यो नेपालकै पहिलो घटना हुनुपर्छ । यसले यो पालिकालाई थप उत्साहित बनाएको प्रमुख केसीले बताउनुभयो ।

‘हामीले युद्धस्तरमै काम गर्ने योजनासहित काम अघि बढायौं, चाहे गर्न सकिदोरहेछ भन्ने देखाइदिएका छौं’– उहाँले थप्नुभयो– ‘पहिलो अभ्यास भएकाले केही कमीकमजोरी भए होलान् तर आगामी दिनमा योभन्दा राम्रो र छिटो गरी काम गर्न सकिन्छ भन्ने पाठ सिकेका छौं ।’
यसबीचमा १४ लाख बराबरको श्रमदान भएको छ भने १५ लाख नगद नै सहयोग प्राप्त भएको पनि पाकिाले जनाएको छ । ‘हामीले युद्धस्तरमा हामी अघि बढाएपछि दश दिनसम्म पालिका पूरे निर्माणमय बन्यो’– उहाँले भन्नुभयो– ‘हामीले श्रम र सहयोग अनिवार्य गरेका थिएनौं तर काममा आउन पाउने जति आउनुभयो र नपाउनेले स्वस्फूर्त १५ रुपैयाँ सहयोग नै गर्नुभयो ।’

त्यस्तै कर्णाली प्रदेश सरकारले गत चैत १३ गते चौरजहारी अस्पतालमा आइसोलेसन वार्ड बनाउने निर्णय गरेलगत्तै काममा जुटेको अस्पतालले अहिलेसम्म ८० प्रतिशत काम सम्पन्न गरेको बताएको छ ।

प्रदेश सरकारले त्यसका लागि रु ५० लाख बजेट अस्पताललाई निकासा गरेको थियो । भूमि, व्यवस्था, कृषि तथा सहकारीमन्त्री एवं सरकारका प्रवक्ता विमला केसीले कर्णाली प्रदेशका तीन आइसोलेसन वार्डमध्ये चौरजहारी अस्पतालमा निर्माण गरिएको आइसोलेसनमा बिरामी भर्ना गर्ने गरी निर्माण गरिएको जानकारी दिनुभयो ।

चौरजहारी अस्पतालले ५० शैयाको आइसोलेसन अस्पताल निर्माणकार्य अन्तिम चरणमा पुगेको अस्पतालका प्रशासक दिलबहादुर गिरीले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार शीतल मावि चौरजहारीको एउटा भवनमा २० श्यया, चौरजहारी अस्पतालभित्रै चार श्यया तयार छन् ।

अस्पताल परिसरमा अरु २० श्ययाको अन्तिम काम हुँदैछ । दश दिनमा सक्नेगरी शुरु भएको उक्त वार्डको अन्तिम काम भइरहेको प्रशासक गिरीले बताउनुभयो । सिस्नेअनलाइनबाट 

भर्खरै प्रकाशित

धान्नै नसक्ने गरी कोरोना संक्रमित बढ्ने संकेत प्राप्त भयो :…

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले हरेक ४ दिनमा कोरोना संक्रमण दोब्बर बनिरहेको बताएको छ। बुधबारको प्रेस ब्रिफिङमा स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका प्रवक्ता डा जागेश्वर…

सर्वोच्च अदालतको आदेश : अख्तियारले स्टिङ अपरेसन गर्न नपाउने

काठमाडौँ । सर्वोच्च अदालतले अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले स्टिङ अपरेसन गर्न नपाउने फैसला सुनाएको छ । घुस लिने व्यक्ति प’क्राउ गर्न आयोगले स्टिङ अपरेसनबाट संकलन…

‘हेभी ल्यान्डिङ’ ले बिग्रिएको वाइडबडीको गियर राख्‍न २२ करोड खर्च…

नेपाल एयरलाइन्सको एयरब ए-३३० वाइडबडी जहाजको ल्यान्डिङ गियर प्रतिस्थापन गर्न २२ करोड खर्च हुने भएको छ। गएको पुसमा नेपाल एयरलाइन्सको ‘एन नाइन–एएलजेड’ नेपाली दर्ता नम्बर…

रहेनन् दाङका एक निर्भिक र निडर पत्रकार अधिकारी

दाङ । दाङ घोराही निवासी पत्रकार दामोदर अधिकारीको कोरोना भाइरस संक्रमनका कारण नि’धन भएको छ । घोराही उपमहानगरपालिका वडा नं. १७ बेलभार निवासी ४० बर्षीय…

खाडी मुलुक हिँडेका १२६ जना विमानस्थलबाटै फर्काइए

काठमाडौं । कोरोना परीक्षणसम्बन्धी सुरिया ल्याबको रिपोर्ट बोकेका १२६ जनालाई विमानस्थलबाटै फर्काइएको छ। खाडी मुलुक उड्ने तयारीमा रहेका १२६ जना नेपाली र भारतीय कामदारलाई त्रिभुवन…