अमेरिकामा समेत पीपीइको अभाव : फोहर फाल्ने प्लास्टिक लगाएर उपचार गर्नखोज्दा नर्सको मृत्यु

काठमाडौं। नेपालमा कोरोनाभाइरसको उपचारमा संलग्न स्वास्थ्यकर्मीले पर्सनल प्रोटेक्टिभ इक्युपमेन्ट (पीपीइ) नपाएको गुनासो भइरहेका बेला विश्वकै शक्तिशाली र विकसित मानिने देश अमेरिकामा समेत पीपीइ नपाएका कारण नर्सले ज्यान गुमाउनुपरेको घटना सार्वजनिक भएको छ । न्यूयोर्ककको म्यानहट्टनस्थित अस्पतालमा स्वास्थ्यकर्मीले पीपीइ नपाएपछि फोहर फाल्न प्रयोग गरिने प्लाष्टिकलाई नै सुरक्षाको लागि लगाएका थिए । यही कारण आफ्ना एक सहकर्मीले ज्यान गुमाउनुपरेको यहाँका स्वास्थ्यकर्मीले दावी गरेका छन् ।

न्यूयोर्क पोस्टका अनुसार यहाँको माउन्ट सिनाइ वेस्टका नर्सहरुको एउटा फोटो सामाजिक संजालमा शेयर गरिएको छ जसमा ३ नर्सहरु फोहर फाल्ने प्लास्टिक लगाएका देखिएका छन् । तीन जनामध्ये एकको हातमा ‘स्ट्रङ्ग’ ब्राण्डको ३३ ग्यालोन फोहर फाल्ने प्लाटिकको बक्स समेत छ । ‘पूरै अस्पतालमा कुनै गाउन बाँकी छैन’ फोटोको क्याप्सनमा लेखिएको छ ‘मास्क पनि बाँकी छेन र फाल्नुपर्नेलाई पुनः प्रयोग गरिरहेका छौं ।’

यहाँको कोलम्बस सर्कल नजिकैको अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मीले बुधबार आफ्ना असिस्टेन्ट नर्सिङ म्यानेजर किअस केलीको मृत्यु आधारभूत सुरक्षा सामग्रीको अभावका कारण भएको बताएका छन् । उनमा २ हप्ता अगाडि संक्रमण पोजेटिभ देखिएको थियो । ४८ वर्षका केली माउन्ट सिनाइको फ्ल्यागशिप अस्पतालमा मार्च १७ मा भर्ना भएका थिए र उनको मंगलबार राती मृत्यु भयो । ‘किअस यस्तो मृत्युको हकदार थिएनन्’ एक नर्सले भनिन् ‘अस्पतालले जिम्मेवारी लिनुपर्छ । अस्पतालले उनलाई मार्यो ।’

अर्की एक नर्सका अनुसार यहाँ अत्यावश्यक सामग्रीको अभाव १ वर्ष अघिदेखि नै थियो । ‘यस क्रममा हामीले हाम्रा सामग्री लुकाउनुपर्थ्यो र सामग्री खोज्दै अरु युनिटमा जानुपर्थ्यो किनकि सप्लाइ रुपममा पनि प्रायः केही हुँदैनथ्यो ।’ अहिलेसम्म यसरी काम चलिरहेको भए पनि कोरोनाभाइरस संक्रमण सुरु भएपछि संकट भएको उनले बताइन् । नर्सका अनुसार उनीहरु संक्रमित र संक्रमित नभएका बिरामीका बीचमा जाँदा एउटै पीपीइ प्रयोग गरिरहेका छन् ।

भर्खरै प्रकाशित

परीक्षा उत्तीर्ण भएको महिना दिनमा चालक अनुमतिपत्र पाइने

काठमाडौं : नयाँ चालक अनुमतिपत्रका लागि फाराम भर्नेको सङ्ख्या पाँच लाखभन्दा बढी हुँदा यातायात व्यवस्था विभागले अनुमतिपत्रको परीक्षा पास गरेका सेवाग्राहीलाई एक महिनाभित्रमा अनुमतिपत्र दिइसक्ने…

ईश्वर पोखरेलले सर्वोच्चका न्यायाधीशलाई भने : “तिमी भन्दा शक्तिशाली जनता…

काठमाडौं । नेकपा ओली समूहका नेता एवम् उपप्रधानमन्त्री ईश्वर पोखरेलले संसद विघटन मुद्दामा सर्वोच्च अदालतको फैसला प्रति असहमति जनाएका छन् । आफू निकट विद्यार्थीले राजधानीमा…

केपी ओलीले नै सरकारको नेतृत्व गरिरहनुहुन्छ : मुख्यमन्त्री राई

ओखलढुङ्गा । प्रदेश नं. १ का मुख्यमन्त्री शेरधन राईले केन्द्र सरकारको नेतृत्व परिवर्तन नहुने बताउनुभएको छ । रुम्जाटारमा यातायात व्यवस्था कार्यालय आज उद्घाटन गर्दै मुख्यमन्त्री…

देउवालाई भेट्न पुगे नेपालका लागि चीन र भारतका राजदूत

काठमाडौं  । नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवासँग नेपालका लागि भारत र चीनका राजदूतले एकै दिन फरक÷फरक समयमा भेटघाट गरेका छन्। बिहीबार देउवा निवास बूढानिलकण्ठमा चिनियाँ…

मास्टर सेफ ‘युके’ का उपविजेता सन्तोष साह नेपाल फर्किए, विमानस्थलमा…

मास्टर सेफ ‘युके’ मा उपविजेता सन्तोष साह नेपाल फर्किएका छन्। बिहिबार काठमाडौं ओर्लिएका साहलाई त्रिभुवन विमानस्थलमा नेपाल पर्यटन बोर्डलगायत विभिन्न संघसंस्था र नेपालका सेफहरुले उनलाई…